יום חמישי, 18 בינואר 2018

איזה סוג הורים אתם? ואיך זה משפיע על ההתנסות של המתבגרים שלכם באלכוהול

הרבה הורים חווים את גיל ההתבגרות כתקופה של מלחמה עיקשת בינם לבין ילדיהם, תקופה שיש בה המון וויכוחים מלווים בעליות וירידות של מצבי רוח מצד המתבגרים שכמובן משפיעים על הלך הרוח בבית. תקופה של התבודדות וניכור מצד המתבגרים ואנחנו כהורים רק מחכים ומתפללים שהתקופה הזאת תחלוף. ישנם ימים בהם אנחנו שואלים את עצמינו איפה הילד או הילדה שלנו? לאן הם נעלמו? אנחנו רוצים את הילדים שלנו שישבו לנו על הברכיים ורכבו לנו על הגב בחזרה. הם מתנסים במשקאות אלכוהוליים ואולי סמים ואנחנו לא תמיד יודעים לאן הם הולכים ועם מי הם מסתובבים והם שוברים את הנורמות והמוסכמות שלנו. אך האם כך באמת צריך להיות גיל ההתבגרות? בכלל לא! ישנם מקרים רבים בהם מערכת היחסים בין ההורים למתבגרים אינה כה סוערת וגועשת. נכון, יש מריבות מדי פעם, בכל זאת אסור לנו לשכוח שזהו גיל של חיפוש אחר הזהות שמתבטא בשבירת נורמות ומוסכמות, חיפוש אחר ערכים, תחומי עניין וכדומה. המתבגרים מרגישים בנוח בקרב חבריהם ורואים אותם כדמויות להתייעצות במגוון רחב של נושאים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שבני הנוער עדיין זקוקים לנו, הם עדיין מחפשים את החום והאהבה ואת הגבולות שלנו. 
כשהמתבגרים שלנו יוצאים מן הבית לבלות עם חברים, יהיו כאלה שיחליטו להתנסות בשתייה ואפילו אולי לעשן קנאביס עם חברים. לרוב הם יגידו לנו לאן הם הולכים, בערך מתי חוזרים ועם מי הם מסתובבים. יהיו כאלה שעברו את שלב ההתנסות והם שותים על בסיס קבוע כול פעם שהם יוצאים מהבית, אולי אפילו יעשנו קנאביס ואנחנו לא תמיד יודעים מה הם עושים, מתי חוזרים ועם מי הם מסתובבים. אחרים, ישתו כול פעם שהם יוצאים מהבית עד איבוד הכרה, הם נעלמים לשעות אנחנו לא יודעים מה הם עושים (או שאנחנו בהכחשה) אנחנו יודעים מי החברים שלהם ואנחנו מעדיפים שיהיו להם חברים אחרים.  לרוב אנחנו מרגישים חסרי אונים מולם ומול המציאות שאנו נמצאים בה.
אז מה באמת משפיע על הדרך בה הילדים שלנו יגדלו ויהפכו למתבגרים אחראיים, בעלי ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות עצמית. מתבגרים שיתנסו באלכוהול ואולי אפילו יתנסו בעישון קנאביס ושם זה יגמר, בהתנסות! ישנם מספר גורמים ובהם תורשה וסביבה, כאן אפרט יותר על הסביבה. 

סוגי הורות וסמכות הורים.
·        ישנם ארבעה סגנונות שונים של הורות שנבדלים אחד מהשני במאפייני הסמכות.
·        ישנם מחקרים שטוענים שיש קשר בין סגנון ההורות לבין תרבות השתייה אצל המתבגרים. יחד עם זאת ישנם מחקרים שטוענים שאין קשר בין סגנון ההורות לתרבות השתייה בגלל שמי שבסופו של דבר קובע הוא מעגל החברים.
·        אני טוען שאנו ההורים משפיעים על תרבות השתייה של המתבגרים שלנו. בגלל שהחינוך שלנו וסוג ההורות שלנו יקבע את דרכו של הנער. לדוגמא: הורה סמכותי שיציב גבולות יחד עם חום ואהבה וחופש ויטפח את הביטחון העצמי של הנער על ידי העברת תחושת מסוגלות ולמידה הן מהצלחות והן מכישלונות וילמד את הנער שהעיקר זה האומץ לנסות שוב ושוב עד התוצאה הרצויה, יגדל נער בעל ביטחון עצמי ועם כיוון בחיים. נער כזה יקיף את עצמו בחברים שפחות או יותר דומים לו וכאן ההשפעה שלנו.
ההורות הסמכותית נחשבת בדרך כלל לגישה המוצלחת ביותר להורות בגלל  רמת מעורבות גבוהה ורמת שליטה מאוזנת
1. הורים סמכותיים מציבים ציפיות ריאליסטיות ומגבלות עקביות עבור ילדיהם, שמספקים להם תוצאות הוגנות או טבעיות. התוצאות הטבעיות הן אלה המתרחשות כתוצאה טבעית של התנהגות הילד (או היעדרה של התנהגות מסוימת), ללא צורך בהתערבות; לדוגמה, אם ילד נוגע בתנור חם נשרף על ידי החום, הצריבה היא תוצאה טבעית.
2. הורים סמכותיים מביעים חום וחיבה, מקשיבים לנקודת המבט של ילדם ומספקים הזדמנויות לעצמאות.
3. הורים קובעים כללים ומסבירים את הסיבות מאחוריהם, והם גם גמישים ומוכנים      לעשות חריגים לכללים במקרים מסוימים לדוגמה: במהלך חופשה משפחתית הורה סמכותי יסכים לאחר את שעות שינה.
סגנון הורות שתלטני: בסגנון שתלטני,   ההורים מעריכים ציות ומצפים שילדיהם יתאימו עצמם לציפיות שלהם. ההורים הם לעתים קרובות קפדניים, הם נוטים לפקח בחוזקה על ילדיהם, ולהביע חמימות קטנה – אינם מרעיפים חיבה ואהבה בחופשיות.
2.      הורים אלה מציגים כמות גדולה של שליטה על החלטותיהם והתנהגותם של ילדיהם.
3.      הורים שתלטניים קובעים כללים נוקשים בעלי השלכות מוצקות; בניגוד לסגנון סמכותי, ההורים השתלטניים כנראה לא היו משנים את כללי השינה  במהלך חופשה כי הם רואים את הכללים כבלתי שבירים, והם מצפים לציות בכל עת.
ילדים שגדלים בבתים שתלטנים הופכים להיות חרדים או נסוגים או סובלים מבעיות הערכה עצמית. בשל סוציאליזציה מגדרית, הבנים עשויים לחוות בעיות כעס, בעוד שהבנות עשויות להיות תלויות באחרים לאישור. על אף שהילדים האלה עלולים להיכשל בבית הספר, הם אינם נוטים לעסוק בהתנהגות אנטי-חברתית מחשש מתגובת הוריהם. עם זאת, חשוב לזכור את ההבדלים התרבותיים: תרבויות שונות מגיבות טוב יותר לסגנונות הורות שונים מאחרים
סגנון הורות מתירני: ההורות המתירנית נוטה להיות
1.      חמה ואוהבת, אך חסרה לה עקביות אחר מגבלות או כללים.
2.      הורים מתירניים נוטים לדרוש דרישות מעטות.
3.       לעתים רחוקות משתמשים בעונש.
4.      מאפשרים לילדיהם לקבל החלטות משלהם, ללא קשר לתוצאות.
5.      הם נוטים להיות מאוד מטפחים ואוהבים ויכולים לשחק את התפקיד של חבר ולא של הורה.
6.      הורים אלה עשויים להיות עסוקים בחייהם שלהם ולכן לא קשובים לצרכים של ילדיהם (אם כי לא מזניחים) ומעידים על מעט מאוד שליטה על ילדיהם.
ילדים שגדלו על ידי הורים מתירניים נוטים:
1.  להיעדר משמעת עצמית, ולציונים נמוכים.
2. הורות מתירנית מעודדת שימוש לרעה בסמים ואלכוהול אצל בנים והתנהגות מינית מסוכנת אצל בנות.
3. יחד עם זאת הורות מתירנית מעודדת ביטחון עצמי גבוה, מוסר ואמפתיה.  
סגנון הורות דוחה:  הורים אדישים, הילד דחוי ולא פעם סובל מהתעלמות מצד הוריו ברמות שונות. הם אינם מגיבים לצרכיהם של ילדיהם ודורשים דרישות מעטות יחסית. זה יכול להיות בגלל דיכאון חמור, התמכרות לסמים, או גורמים אחרים כגון ההתמקדות הקיצונית של ההורים בעבודה. הורים מזניחים יכולים לבקש או לצפות מילדיהם תמיכה והדרכה, והילדים האלה בסופו של דבר הופכים להיות "ההורים של ההורים שלהם". הורים אלה עשויים לספק את הצרכים הבסיסיים של הילד, אבל מעט מאוד; בצורות קיצוניות יותר של הזנחה, צרכים בסיסיים אינם מטופלים כלל או שילדים עלולים להיות ממוקמים במצבים מזיקים.
ילדים שגדלו בסגנון הורות זה נסוגים בדרך כלל רגשית, חוששים וחרדים; ביצועים גרועים בבית הספר; והם נמצאים בסיכון מוגבר לשימוש בסמים, להתנהגות מינית מופקרת ולהתנהגות עבריינית.

חשוב להדגיש שאנחנו כהורים פועלים תמיד בשילוב של מספר סגנונות הורות כאשר אחד מהם תמיד יהיה יותר דומיננטי באופן עקבי


אז איזה סוג של הורים אתם?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

מהו LSD

LSD טריפים, קרטונים, אסיד ובול. LSD או בשמותיו האחרים טריפ, אסיד, קרטון ובול הינו סם הזייתי שניתן לצרוך אותו במגוון דרכים כאשר הדרך המ...

כך מתחיל